fbpx
Czym jest łożysko i co z nim zrobić? - Shakti Doula
Pregnancy Yoga, Doula, Healthy pregnancy, fit in pregnancy, exercises for pregnant woman, pregnancy yoga in Copenhagen, doula in Copenhagen Joga w ciąży, ćwiczenia dla kobiet w ciąży, przygotowanie do porodu, szkoła rodzenia
2559
post-template-default,single,single-post,postid-2559,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,cookies-not-set,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-11.2.1513435585,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Czym jest łożysko i co z nim zrobić?

Czym jest łożysko i co z nim zrobić?

Kiedy zachodzisz w ciążę, dzieją się w Twoim ciele rozmaite zmiany. Przede wszystkim masz w nim drugie, tymczasowe życie – dziecko. Jak dobrze wiesz, rozwój organizmu dziecka następuje etapami, a wraz z nimi pojawiają się w Tobie dodatkowe organy. Takim chwilowym tworem do zadań specjalnych jest łożysko. Co to takiego?

Łożysko to wspólny dla Ciebie i dziecka rodzaj dysku-tarczy, znajduje się w górnej części macicy. Tworzy się już 4-go dnia po zapłodnieniu. Swoją dojrzałość osiąga pod koniec pierwszego trymestru. Do tej chwili, aż do 36-go tygodnia ciąży, pełni swoją złożoną i niezmiernie ważną rolę. Po 36-tym tygodniu łożysko zaczyna stopniowo zanikać, aż w czasie porodu zostanie wydalone z Twoje ciała.

Po co Ci to łożysko?

Bez łożyska Twoje dziecko nie mogłoby w Tobie żyć. Przepływająca przez łożysko Twoja krew niesie ze sobą tlen i substancje odżywcze. Przez łożysko do Twojej krwi trafiają zbędne produkty przemiany materii i dwutlenek węgla, które usuwasz ze swojego organizmu nerkami i płucami. Przez łożysko przedostaje się to, co dobre dla dziecka, ale też to, co szkodliwe – leki, alkohol, toksyny z tytoniu, drobnoustroje chorobotwórcze. Stąd ta podwójna dbałość o styl życia, spokój ducha i zdrowie mamy.

Urodziłaś szczęśliwie dziecko i łożysko, czego mogłaś w ogóle nie zauważyć i co z nim dalej zrobić?

Możesz nie robić nic. Pępowina zostanie odcięta i tym samym dziecko oddzieli się od łożyska. Zabierasz dziecko, a łożysko pozostawiasz personelowi medycznemu. Szpital najczęściej utylizuje łożysko jako odpad medyczny. Czasem może sprzedać łożysko do firmy farmaceutycznej, ponieważ łożysko jest źródłem substancji odżywczych, wykorzystywanych do produkcji najdroższych kosmetyków na świecie.

Możesz postanowić, że chcesz łożysko zabrać ze sobą. W Polsce nie jest to łatwe i bez zgody sądu nie pozwolą Ci na to w szpitalu. W innych krajach, jak Dania, zgłaszasz położnej taką informację i łożysko jest pakowane dla Ciebie po porodzie.

Możesz też chcieć zjeść swoje łożysko. Jest ono mega bombą witaminową i substancji odżywczych, idealną dla zmęczonego ciążą i porodem organizmu kobiety. Pytanie tylko – jak to ugryźć 😉 Są firmy, które przeważają łożysko w tabletki. Drugim sposobem jest przygotowanie tzw. małych koktajli. Robi to doula zazwyczaj. Łożysko dzielone jest na małe kawałki, a te blenduje się z owocami.

Możesz zamrozić łożysko i zbelndować dopiero wtedy, kiedy poczujesz, że zmęczenie poporodowe i rozchwianie emocjonalne wymagają dodatkowych działań wspomagających Twój organizm.

Możesz zdecydować się na poród lotosowy. Ten temat rozwinę w osobnym wpisie.

 

Dlaczego miałabyś chcieć zabrać łożysko?

Po pierwsze ze względów sentymentalnych. Tworzy się taka tradycja, że łożysko zakopuje się w ziemi, np. w ogrodzie przydomowym i sadzi się w tym miejscu drzewo.  Łożysko traktowane jest niekiedy jako bliźniak urodzonego dziecka, które oddało siebie – swoje życie dla rodzeństwa.

 

Jakie są zalety zjedzenia łożyska?

  • Organizm kobiety bardzo szybko się regeneruje.
  • Poziom hormonów ulega wyrównaniu.
  • Występujące krwawienia czy stany zapalne zaleczają się.

W świecie zwierząt zjadania łożyska jest czynnością naturalną. Czy ja sama zdecydowałabym się na taki krok? Nie wiem. Kiedy rodziłam, nie wiedziałam nawet, że mogłabym o tym pomyśleć. Uważam jednak, że warto jest wiedzieć i świadomie podejść do tematu.

 

Sat Nam,

 

 

No Comments

Post A Comment

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.