fbpx
Doula - kim jest? W czym może pomóc podczas porodu? - Shakti Doula
Pregnancy Yoga, Doula, Healthy pregnancy, fit in pregnancy, exercises for pregnant woman, pregnancy yoga in Copenhagen, doula in Copenhagen Joga w ciąży, ćwiczenia dla kobiet w ciąży, przygotowanie do porodu, szkoła rodzenia
2236
post-template-default,single,single-post,postid-2236,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,cookies-not-set,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-11.2.1513435585,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Doula – ta, która służy

doula

Doula – ta, która służy

Dzień porodu jest zazwyczaj stresujący i dla rodzącej kobiety i dla jej partnera. Szczególnie w warunkach polskich szpitali. Niby mamy zagwarantowaną (często sowitymi opłatami) opiekę położnej, być może wannę z masażem i jednoosobowy pokój. Często jednak poród zaczyna się wcześniej niż planowałyśmy i większość z zamówionych przez nas „umilaczy” porodu jest niedostępna – bo przecież rodzimy wcześniej niż deklarowałyśmy.

 

Kobiety, które rodziły, wiedzą doskonale, że dodatkowy stres zupełnie nie jest wtedy potrzebny.

 

Co zrobić, aby w tym dniu mieć spokojną głowę i ducha, bez względu na okoliczności? Partner pewnie spanikuje, a nawet jeśli nie, to jest na ogół mężczyzną i nie rozumie, jak to jest być kobietą, która ma skurcze i zaraz wyda na świat dziecko.

Położna i lekarze to sprawa przypadku. Możemy trafić na świetną ekipę, która wykonując w profesjonalny sposób swoje zawodowe obowiązki, przy okazji potraktuje nas jak człowieka – uśmiechnie się, powie dobre słowo, zainteresuje się naszymi lękami, wesprze. Mimo wszystko, to łut szczęścia a nie gwarancja.
Czy zatem w takim dniu kobieta skazana jest na samotność, brak zrozumienia i łaskę obcych?
Tu odpowiedzią jest doula.
Według definicji, to kobieta, która służy. To kobieta, która w dniu porodu w 100% oddana jest rodzącej i po części jej partnerowi. Wsparcie douli dla kobiety w ciąży i jej rodziny zaczyna się w okresie ciąży a kończy po porodzie, w okresie połogu.
Warto pamiętać, że zakres wsparcia douli nie obejmuje obszaru medycznego. Doula wspiera kobietę emocjonalnie, informacyjnie i fizycznie oraz pomaga w umówiony sposób rodzinie.
Doula według prawa polskiego jest zawodem od stycznia 2015.

Zgodnie z wersją MRPiPS doula jest: Asystentką kobiety w czasie ciąży i porodu (doula)KOD 532906

SYNTEZA: Udziela kobiecie w okresie ciąży, podczas porodu wsparcia emocjonalnego stwarzającego poczucie bezpieczeństwa. Przygotowuje i pomaga rodzącej w spożywaniu płynów. Masuje rodzącą. Ściśle współpracuje z osobą sprawującą opiekę nad kobietą podczas porodu (położna, lekarz).

ZADANIA ZAWODOWE:

 • wspieranie emocjonalne kobiety przed porodem;
 • towarzyszenie kobiecie w trakcie porodu: udzielanie wsparcia emocjonalnego stwarzającego poczucie bezpieczeństwa, pogłębianie relacji z partnerem podczas porodu rodzinnego, masowanie rodzącej pod kierunkiem osoby sprawującej opiekę nad rodzącą;
 • przygotowanie, pomoc rodzącej w spożywaniu przejrzystych płynów;
 • ścisła współpraca z osobą sprawującą opiekę nad kobietą podczas porodu (lekarzem, położna);
 • służenie pomocą matce w opiece nad noworodkiem podczas czynności domowych;
 • przestrzeganie zasad bezpieczeństwa;
 • prowadzenie dokumentacji oferowanego wsparcia;
 • dbałość o rozwój zawodowy;
 • przestrzeganie standardu douli.

DODATKOWE ZADANIA ZAWODOWE:

 • organizowanie: warsztatów, pokazów filmów, spotkań, eventów, takich jak np.: Mlekoteka czy Krąg Opowieści Porodowych;
 • współpraca ze szkołami rodzenia.

Czego więc w praktyce możemy oczekiwać od douli?

Jej zadaniem jest pojawienie się przy kobiecie we wczesnej fazie porodu. W tym czasie albo wystarczy bycie i rozmowa, które uspokoją kobietę, dając jej poczucie bezpieczeństwa, albo włącza się masaż, aromaterapię.
Na etapie pobytu w szpitalu zadania douli skupiają się na całkowitym skoncentrowaniu się na rodzącej. Na dbaniu, aby czuła się spokojna i najważniejsza. Aby rozumiała, co się dzieje i dlaczego.
Doula nie jest członkiem ekipy medycznej i nie podejmuje żądnych decyzji dotyczących życia i zdrowia rodzącej i jej dziecka.
Pomaga kobiecie oddychać, masuje, włącza muzykę, informuje merytorycznie o przebiegu akcji porodowej. Praca douli bardzo często doprowadza do uniknięcia podawania środków  znieczulających i skraca czas porodu. Wielkie znaczenie w pracy douli ma umiejętność bycia w cieniu rodzącej. To przyszła matka ma czuć się najważniejsza i poprzez to pewniejsza siebie.
Po porodzie doula zostaje z matką tak długo, jak trzeba. Może przygotowywać wartościowe posiłki dla położnicy i jej rodziny; może wykonywać masaż; może uczyć matkę dobrego kontaktu z dzieckiem poprzez nauczenie jej masażu noworodka. Ważną rolą douli jest sprawienie, aby 40-dniowy okres połogu był dla kobiety spokojnym i zdrowym wyjściem z okresu ciąży.
Doula jest takim współczesnym sposobem na powrót do korzeni – do instytucji akuszerki i kobiet z plemienia rodzącej, które otaczały ją i wspierały swoją obecnością.

Sat Nam,

1 Comment
 • KrzychuSpy
  Posted at 22:13h, 25 lutego Odpowiedz

  komna

Post A Comment

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.