fbpx
IV trymestr ciąży - połóg . Jak się do niego przygotować - Shakti Doula | Joga w ciąży
Jak przygotować się do połogu po porodzie. Dlaczego połóg jest ważny?
Przygotowanie do porodu, Plan porodu, Poród w domu, Szkoła rodzenia online, Doula cena, Poród naturalny, Szkoła rodzenia, Ćwiczenia dla kobiet w ciąży, Joga w ciąży, Trymestry w ciąży, Ćwiczenia w ciąży, Poród, Ciąża, 32 tydzień ciąży, Dieta w ciąży
1274
post-template-default,single,single-post,postid-1274,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,cookies-not-set,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-11.2.1513435585,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

IV trymestr ciąży – połóg

IV trymestr ciąży - połóg

IV trymestr ciąży – połóg

Z własnego doświadczenia pamiętam, że poród wydawał mi się tym dniem „zero”, na który czekałam i przygotowywałam się tak, jakby był to koniec świata, wybuch bomby atomowej, HAPPY END!

Byłam tak przejęta przygotowaniem się na ten dzień, że zapomniałam o tym co dalej?

Oficjalnie ciąża składa się z trzech trymestrów, czyli 9 miesięcy.

Pierwszy trymestr to pierwsze 12 tygodni, kiedy ciąża się zagnieżdża i stabilizuje.  Drugi trymestr to okres, w którym dziecko rozwija się bardzo intensywnie między 13 a 25 tygodniem ciąży. Trzeci trymestr, od 26 do 40 tygodnia, to czas, kiedy organizmy kobiety i maleństwa przygotowują się na poród.

Każdy z trymestrów jest specyficzny i wpływa na rozwój dziecka oraz na samopoczucie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne przyszłej mamy.

 

Po trzech trymestrach ciąży nareszcie nadchodzi wyczekiwany dzień porodu.

 

Świadoma ciąża, świadomy poród

 

Po porodzie zrozumiałam, że życie nadal się toczy i jest czas na dokończenie tego, czego nie zdążyłam przed narodzinami mojego synka.

Zdałam sobie również sprawę, że moje ciało i samopoczucie nie wróciło do normy natychmiast. Było mi ciężko i smutno. Przez całą ciążę byłam pod kontrolą lekarza, położnej, a kiedy urodziłam dziecko, poczułam się jakbym dostarczyła “wyprodukowane przez moje ciało” dziecko i nic więcej nie jest mi potrzebne. Miałam jedną kontrolę po połogu, na której dowiedziałam się, że zszycie w kroczu wygląda okropnie i będę już do końca życia okaleczona, i tyle…

Nikt mi wtedy nie powiedział, że to co czuję, jest normalne i  że czas po porodzie jest jednym z etapów ciąży.

 

Gdybym miała świadomość, co dzieje się ze mną, z moim maleństwem i najbliższymi, byłoby mi dużo łatwiej.

Teraz wiem, że czas po porodzie, jest tak samo ważny jak czas ciąży. Jest to okres zakańczania tego cudownego okresu kreowania życia. Jest to czas połogu.

 


 

Czym jest połóg?

Według definicji połóg to okres 6 tygodni po porodzie. Jest to okres regeneracji fizycznej dla kobiety. W tym czasie ciało i organizm kobiety  powoli zaczyna wracać do stanu sprzed ciąży.

 

Co się dzieje w połogu w życiu kobiety?

W czasie połogu organizm kobiety rozpoczyna regenerację. Macica kurczy się, powracając do stanu sprzed ciąży. Kanał szyjki macicy zamyka się i około 10 dnia po porodzie jest w stanie jak przed porodem. Do około 6 tygodnia po porodzie kobieta krwawi, wydalając śluzówkę macicy.  Miejsce, gdzie przez okres ciąży przytwierdzone było łożysko, goi się. Laktacja wyzwala się i około 3 do 5 dnia po porodzie kobieta ma już mleko właściwe. Jeśli kobieta nie karmi piersią, to praca jajników uaktywnia się i pierwsza miesiączka może pojawić się po 5, 6 tygodniach po porodzie.

Oprócz zmian fizycznych kobieta przechodzi również burzę emocjonalną.

Po porodzie hormony, które były wydzielane i utrzymywane podczas ciąży, nagle opadają.

W konsekwencji kobieta jest bardzo wrażliwa emocjonalnie, czasem czuje się smutna, przybita i rozczarowana.  Jeśli nie jest ona świadoma, dlaczego tak się dzieje, to jeszcze trudniej jest jej się z tym uporać. Dodatkowo wpływ interwencji sztucznych wywoływaczy porodu, środków przeciwbólowych i podawanych hormonów (np. tak zwanej oksytocyny) podczas porodu może negatywnie wpłynąć na czas regeneracji w połogu. Po dawce chemicznych substancji i sztucznych hormonów, organizm kobiety jest uśpiony i trudniej jest mu przystosować się i wydzielać naturalne hormony, które zapewniają szybszą regenerację i poprawę samopoczucia.

Tak naprawdę połóg to nie tylko czas odnowy dla kobiety, ale też dla noworodka, który nie tylko adaptuje się do nowego otoczenia ale też regeneruje po porodzie. Połóg to również ważny czas dla taty, czy partnera kobiety i rodzeństwa maleństwa.

 

Co się dzieje w połogu z noworodkiem?

 

Dziecko również bardzo intensywnie przechodzi poród. W wieku dorosłym nie pamiętamy własnego porodu, ale w naszej podświadomości to doświadczenie pozostaje.

Po upływie 9 miesięcy w komfortowych warunkach u mamy w brzuchu, maleństwo potrzebuje również tych sześciu tygodni aby przystosować się do nowego otoczenia.

 

Co się dzieje podczas połogu z ojcem dziecka, czy partnerem kobiety?

 

Nie zdajemy sobie sprawy, że mężczyzna też  intensywnie przechodzi czas po porodzie. W jego naturze rozbudza się instynkt rodzicielski. Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu swojej partnerce, dziecku i całej rodzinie.

On również potrzebuje czasu adaptacji i związania się z nowym wyzwaniem i z maleństwem.

 

Co się dzieje z rodzeństwem podczas połogu?

 

Nie ważne w jakim wieku jest rodzeństwo. Przywitanie i zaakceptowanie siostrzyczki, czy braciszka jest dla nich również bardzo emocjonujące. Często rodzice zauważają zazdrość u starszego rodzeństwa nie zdając sobie sprawy, że jest to tak naprawdę jest lęk przed utratą ich pozycji  w życiu mamy, czy taty.

 

Czwarty trymestr, który jest właściwie ostatnim kwartałem ciąży – połogiem i częścią ciąży jest tak samo intensywny i ważny jak pozostałe trymestry ciąży.

Warto na ten czas przygotować siebie i najbliższych, być świadomym i cierpliwym.

 


 Jak przygotować się do połogu?

Tak, jak przygotowujesz się do porodu, przygotuj się również do połogu. Zaplanuj ten czas starannie. Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak to będzie, kiedy maleństwo już się urodzi, ale możemy zaplanować posiłki, zakupy, pomoc w zakupach, w sprzątaniu.

 

Jak kobieta może przygotować się do połogu?

Najważniejszą rzeczą, jaką kobieta powinna zapewnić sobie podczas połogu, jest regeneracja. Poród to wyczerpujące wydarzenia nie tylko fizycznie, ale również emocjonalnie. Kobieta po porodzie powinna skupić się na maleństwie, aby zapewnić mu bliskość, spokój i pokarm. Najlepszą rzeczą w tym czasie jest jak najwięcej odpoczynku. Idealną sytuacją jest, jeśli kobieta może sypiać miedzy karmieniami razem z maleństwem, polegiwać i zajmować się tylko opieką nad jej dzieckiem. Gotowanie, zakupy, czy sprzątanie powinna przekazać innej osobie.

noworodek w połogu - aga Bera blog

Jak ojciec dziecka, partner kobiety może przygotować się do połogu?

Rola partnera jest bardzo ważna w tym okresie i nie zawęża się tylko do pomocy w domu, ale polega głównie na opiekowaniu się, na zapewnieniu bezpieczeństwa i wsparcia. Dla ojca dziecka jest to również ważny czas adaptacji, nawiązywaniu relacji z dzieckiem i rozbudzaniu ojcostwa. Jeśli partner ma możliwość wzięcia urlopu z pracy i pozostania w domu z kobietą i maleństwem, to zapewni sobie i rodzinie dużo spokoju i komfortu.

Jak przygotować do połogu rodzeństwo nowo narodzonego dziecka?

Dla starszego rodzeństwa jest to również niezapomniany czas. Warto przygotować je na okres połogu tłumacząc, jak będziemy go przechodzić wspólnie z rodziną, jak mama może się czuć po porodzie. Zapewnić je, że są częścią tego wydarzenia i nawet zaangażować je w codzienne obowiązki.

Rodzeństwo w czasie połogu - blog Shaktiyoga

Jak przygotować najbliższą rodzinę i przyjaciół?

Okres połogu powinien być czasem przeznaczonym na regenerację, budowanie więzi i spokój. Dlatego warto przygotować rodzinę i znajomych, jak chcemy przez ten czas przechodzić. Uprzedź ich, kiedy jesteście jako rodzina gotowi na wizyty i nie czuj się winna, jeśli odmówisz przyjmowania gości zaraz po porodzie. Jeśli z góry poinformujesz znajomych, że jesteś gotowa na ich wizyty dopiero po jakimś czasie, to  na pewno  zrozumieją to i nawet będą zadowoleni, że nie muszą domyślać się sami.

Możesz też określić czas wizyty, jak na przykład:

“Kochani, zapraszamy do odwiedzenia nas i naszego maleństwa po 4 tygodniach od narodzin. Niestety nie możemy przewidzieć, w jakich godzinach nasze maleństwo i jego mama będą mieć godziny spania i karmienia, dlatego będziemy gotowi na najwyżej godzinną wizytę.”

 


 Czy warto poprosić o pomoc?

Jeśli rodzina ma taką możliwość, to idealna byłaby poporodowa doula – kobieta, która zajmuje się obowiązkami domowymi, zna metody regenerujące kobietę po porodzie. Taka osoba przygotuje odpowiednie dla połogu posiłki, wykona masaż – jeśli tego sobie życzymy, wysłucha i wesprze rodzinę. Skontaktuj się z organizacją postnatalsupportnetwork.com, która pomoże Ci znaleźć odpowiednią dla Ciebie osobę.

Postpartum doula, Doula w połogu - shaktiyoga blog

O pomoc możemy również poprosić znajomych lub rodzinę. Niesamowitym prezentem dla rodziny w połogu  jest zapewnienie im ciepłego posiłku, zrobienie zakupów, czy posprzątanie domu. Taki gest często znaczy więcej niż kupienie kolejnej pary śpioszków dla maleństwa.

 

Połóg nazywany jest czwartym trymestrem ciąży, dlatego że jest częścią zamykającą ten cały proces. Nie zapominajmy i nie lekceważmy tego tak ważnego etapu w rodzicielstwie.

 

Sat Nam,

No Comments

Post A Comment

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.