fbpx
Plan porodu - jak przygotować i dlaczego? - Shakti Doula
Pregnancy Yoga, Doula, Healthy pregnancy, fit in pregnancy, exercises for pregnant woman, pregnancy yoga in Copenhagen, doula in Copenhagen Joga w ciąży, ćwiczenia dla kobiet w ciąży, przygotowanie do porodu, szkoła rodzenia
2612
post-template-default,single,single-post,postid-2612,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,cookies-not-set,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-11.2.1513435585,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Plan porodu – jak przygotować i dlaczego?

Plan porodu – jak przygotować i dlaczego?

Czy poród można zaplanować? Czy to kolejna moda i fanaberia? A może jest to narzędzie, które zdejmie Ci z głowy odrobinę nerwów? I co to w ogóle jest?

 

Plan porodu to spisane w formie listy sprawy, rzeczy, uczucia, które chcemy i nie chcemy przeżyć i mieć w trakcie porodu. Nie chodzi w nim o wpisywanie czegoś, co i tak się wydarzy i co jest na przykład narzucone przez szpitalną procedurę. To nie ma być gigantyczna lista. Plan ma być pomocny dla Ciebie, pratnera – jeśli Ci towarzyszy – położnej czy douli.

Tę listę możesz wczesniej przekazać douli, która będzie Ci towarzyszyć albo komuś z personelu, np. przypisanej Ci położnej, kiedy przyjedziesz już na ostateczne rozwiązanie do szpitala. Im ten plan konkretniejszy, zwięzły i krótki, tym większe szanse na jego realizację. Możesz podpatrzeć na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku, co taki plan powinien i może zawierać.

 

Czy plan porodu jest dobrze odbierany w szpitalu i czy może zdenerwować personel? Teoretycznie wszystko jest możliwe ;-), jednak mówiąc o normalnym świecie, nie wiedzę powodu, z którego taki dokument miałby być denerwujący dla położnej czy lekarza. To Twój poród, Twoje dziecko i masz prawo do swojego planu. Aby uniknąć sytuacji, kiedy oschle spisany plan mógłby być kością niezgody w sali porodowej, nazawij go na przykład listą życzeń na czas porodu, zrób go w formie rysunkowej, przyjaznej.

 

Warto pamiętać, że plan porodu to nie kontrakt i że wszystko z listy na pewno się zdarzy. Sama, już w trakcie porodu, możesz chcieć czego innego, niż napisałaś. Na przykład chciałaś rodzić bez środkó znieczulających, a w sali uznasz, że jednak je chcesz. Trzeba zaakceptować, że coś się zmienić może – albo u nas, albo po stronie lekarza czy położnej, albo naszego zdrowia.

Co przykładowo możesz uwzględnić w planie:

  • obecność partnera w sali
  • znieczulenie
  • wykorzystanie basenu
  • wykorzystanie muzyki
  • moment odcięcia pępowiny (dokładnie – np. 10 minut po ustaniu pulsu w pępowinie)
  • co zrobić z łożyskiem
  • położenie dziecka na brzuchu zaraz po wyjęciu
  • picie wody w trakcie porodu
  • masaż wykonywany przez doulę w trakcie porodu

Pamiętaj, że w trakcie porodu wszystko ma być z Tobą konsultowane i musisz wyrazić na nie zgodę. O prawach kobiety rodzącej możesz przeczytać tutaj.

W Danii położne lubią plany porodów, bo to już na początku naświetla oczekiwania danej pary czy samej kobiety.

Plan zakłada 100%, jednak pamiętaj, że jeśli po fakcie na niego popatrzysz i uznasz, że zrealizowłaś 60%, to jest super! Robienie założeń, że zrealizujesz 100%, to z góry pogódź się z rozczarowaniem. Jeśli z jakichś powodów zrealizujesz 40% planu, to nie czuj się winna. Poród to życie, które trudno mieć w 100% pod kontrolą.

 

Sat Nam,

No Comments

Post A Comment

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.