Przygotuj się na połóg - Shakti Doula
Post bloga Shakti Yoga o tym, jak przygotować się do połogu.
Pregnancy Yoga, Doula, Healthy pregnancy, fit in pregnancy, exercises for pregnant woman, pregnancy yoga in Copenhagen, doula in Copenhagen Joga w ciąży, ćwiczenia dla kobiet w ciąży, przygotowanie do porodu, szkoła rodzenia
1356
post-template-default,single,single-post,postid-1356,single-format-standard,cookies-not-set,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-11.2.1513435585,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive
 

Przygotuj się na połóg

Przygotuj się na połóg

W wielu kulturach świata przestrzega się 40-dniowej “kwarantanny” po porodzie. Jest to czas, kiedy kobieta i dziecko związują się ze sobą, odpoczywają i regenerują.

W tym czasie zaleca się, aby kobieta miała spokój, czas na opiekowanie się maleństwem, na karmienie i odpoczynek.

Najważniejszą aktywnością dla noworodka  jest spędzanie czasu, najlepiej skóra do skóry, z jego mamą.

Wierzę, że natura tak “skonstruowała” nowo narodzone dziecko, żeby musiało być karmione co dwie godziny, bo to zapewnia mu właśnie ten czas z mamą.

Mama również czerpie korzyści z tego czasu, bo w trakcie karmienia wydziela jej się hormon oksytocyna, która ją relaksuje i sprawia, że wyłącza się z rzeczywistości.

 

Idealnie jest wtedy, kiedy kobieta nie musi zajmować się innymi obowiązkami i jedynym jej zadaniem jest laktacja, opieka nad noworodkiem i odpoczynek między karmieniami.

 

Niestety na zachodzie odeszliśmy od tego 40-dniowego rytuału i często kobieta nie ma możliwości na pełną regenerację. Okres połogu nie jest brany na poważnie. Kobieta, zaraz po porodzie, nie tylko zajmuje się maleństwem, ale również przyjmuje gości, prowadzi dom i powraca do wszystkich jej obowiązków. Czasem zaczyna intensywnie ćwiczyć, aby jak najszybciej wrócić do sylwetki sprzed ciąży.

Nic dziwnego, że po kilku dniach, tygodniach jest wyczerpana, niewyspana i osłabiona.

W Danii, kraju  uważanym za miejsce, gdzie ludzie są szczęśliwi, chronieni i wspomagani przez państwo i pomoc socjalną, również panuje przekonanie, że kobieta po porodzie “nie jest chora” i nie potrzebuje izolować się od innych. Idea 40-stu dni jest niestety źle interpretowana i uznawana za przesadę.

Na co dzień jestem instruktorką jogi między innymi dla kobiet w ciąży. Moją intencją jest propagowanie filozofii i stylu życia w połogu. Uczę kobiety, aby świadomie przygotowały się do tego czasu i zaplanowały go tak, aby zapewnić sobie i rodzinie jak najwięcej spokoju.

 

Jak przygotować się do połogu?

  • Zaplanuj czas 40-stu dni tylko dla Ciebie, maleństwa i najbliższej rodziny, odkładając wizyty znajomych i dalszej rodziny na później. Jeśli powiadomisz wszystkich jeszcze w ciąży, to nikt nie poczuje się urażony i z pewnością zaakceptuje twoją decyzje.

 

  • Zaplanuj pomoc w domu. Jeśli masz odpowiednie środki ekonomiczne to zatrudnij poporodową doulę, która nie tylko zajmie się podstawowymi obowiązkami w domu, ale również przyrządzi dla Ciebie odpowiednie, ciepłe i świeże posiłki. Wykona masaż lub inne uzdrawiające ciebie rytuały.

 

  • Jeśli nie możesz pozwolić sobie na doulę, to poproś najbliższą rodzinę lub przyjaciół o przyrządzenie ciepłych posiłków. Eliminuj sytuacje zamawiania jedzenia na wynos z pobliskich restauracji. Jedzenie tam przyrządzane nie jest tak wartościowe i zdrowe, jak to zrobione specjalnie przez najbliższych.

 

  • Jeśli powyżej wymienione opcje  nie są możliwe, to zaplanuj potrawy wcześniej i zamów ze sklepu internetowego produkty, tak aby Twój partner z nich przygotował posiłki. W Danii istnieje strona internetowa, gdzie możliwe jest zamówienie tygodniowego planu jedzenia w taki sposób, że otrzymuje się skrzynkę z świeżymi i ekologicznymi  produktami i przepisem na potrawy.

 

  • I przede wszystkim pozwól sobie na ten czas regeneracji.  Zrób to nie tylko dla siebie, ale również z myślą o Twoim dziecku, które tak bardzo potrzebuje spokoju i wypoczętej mamy.

 

  • Pamiętaj, że czas połogu jest ważny również dla Twoich najbliższych, ojca i starszego rodzeństwa noworodka. Jeśli kobieta, jest wypoczęta to wszystko funkcjonuje dużo lepiej i panuje równowaga w rodzinie.
No Comments

Post A Comment