fbpx
Przygotuj się na połóg . Czas na regenarację - Shakti Doula | Joga w ciąży
Post bloga Shakti Yoga o tym, jak przygotować się do połogu.
Pregnancy Yoga, Doula, Healthy pregnancy, fit in pregnancy, exercises for pregnant woman, pregnancy yoga in Copenhagen, doula in Copenhagen Joga w ciąży, ćwiczenia dla kobiet w ciąży, przygotowanie do porodu, szkoła rodzenia
1356
post-template-default,single,single-post,postid-1356,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,cookies-not-set,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-11.2.1513435585,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Przygotuj się na połóg

połóg

Przygotuj się na połóg

W wielu kulturach świata przestrzega się 40-dniowej “kwarantanny” po porodzie. Jest to czas, kiedy kobieta i dziecko związują się ze sobą, odpoczywają i regenerują.

W tym czasie zaleca się, aby kobieta miała spokój, czas na opiekowanie się maleństwem, na karmienie i odpoczynek.

Najważniejszą aktywnością dla noworodka  jest spędzanie czasu, najlepiej skóra do skóry, z jego mamą.

Wierzę, że natura tak “skonstruowała” nowo narodzone dziecko, żeby musiało być karmione co dwie godziny, bo to zapewnia mu właśnie ten czas z mamą.

Mama również czerpie korzyści z tego czasu, bo w trakcie karmienia wydziela jej się hormon oksytocyna, która ją relaksuje i sprawia, że wyłącza się z rzeczywistości.

 

Idealnie jest wtedy, kiedy kobieta nie musi zajmować się innymi obowiązkami i jedynym jej zadaniem jest laktacja, opieka nad noworodkiem i odpoczynek między karmieniami.

 

Niestety na zachodzie odeszliśmy od tego 40-dniowego rytuału i często kobieta nie ma możliwości na pełną regenerację. Okres połogu nie jest brany na poważnie. Kobieta, zaraz po porodzie, nie tylko zajmuje się maleństwem, ale również przyjmuje gości, prowadzi dom i powraca do wszystkich jej obowiązków. Czasem zaczyna intensywnie ćwiczyć, aby jak najszybciej wrócić do sylwetki sprzed ciąży.

Nic dziwnego, że po kilku dniach, tygodniach jest wyczerpana, niewyspana i osłabiona.

W Danii, kraju  uważanym za miejsce, gdzie ludzie są szczęśliwi, chronieni i wspomagani przez państwo i pomoc socjalną, również panuje przekonanie, że kobieta po porodzie “nie jest chora” i nie potrzebuje izolować się od innych. Idea 40-stu dni jest niestety źle interpretowana i uznawana za przesadę.

Na co dzień jestem instruktorką jogi między innymi dla kobiet w ciąży. Moją intencją jest propagowanie filozofii i stylu życia w połogu. Uczę kobiety, aby świadomie przygotowały się do tego czasu i zaplanowały go tak, aby zapewnić sobie i rodzinie jak najwięcej spokoju.

 

Jak przygotować się do połogu?

  • Zaplanuj czas 40-stu dni tylko dla Ciebie, maleństwa i najbliższej rodziny, odkładając wizyty znajomych i dalszej rodziny na później. Jeśli powiadomisz wszystkich jeszcze w ciąży, to nikt nie poczuje się urażony i z pewnością zaakceptuje twoją decyzje.

 

  • Zaplanuj pomoc w domu. Jeśli masz odpowiednie środki ekonomiczne to zatrudnij poporodową doulę, która nie tylko zajmie się podstawowymi obowiązkami w domu, ale również przyrządzi dla Ciebie odpowiednie, ciepłe i świeże posiłki. Wykona masaż lub inne uzdrawiające ciebie rytuały.

 

  • Jeśli nie możesz pozwolić sobie na doulę, to poproś najbliższą rodzinę lub przyjaciół o przyrządzenie ciepłych posiłków. Eliminuj sytuacje zamawiania jedzenia na wynos z pobliskich restauracji. Jedzenie tam przyrządzane nie jest tak wartościowe i zdrowe, jak to zrobione specjalnie przez najbliższych.

 

  • Jeśli powyżej wymienione opcje  nie są możliwe, to zaplanuj potrawy wcześniej i zamów ze sklepu internetowego produkty, tak aby Twój partner z nich przygotował posiłki. W Danii istnieje strona internetowa, gdzie możliwe jest zamówienie tygodniowego planu jedzenia w taki sposób, że otrzymuje się skrzynkę z świeżymi i ekologicznymi  produktami i przepisem na potrawy.

 

  • I przede wszystkim pozwól sobie na ten czas regeneracji.  Zrób to nie tylko dla siebie, ale również z myślą o Twoim dziecku, które tak bardzo potrzebuje spokoju i wypoczętej mamy.

 

  • Pamiętaj, że czas połogu jest ważny również dla Twoich najbliższych, ojca i starszego rodzeństwa noworodka. Jeśli kobieta, jest wypoczęta to wszystko funkcjonuje dużo lepiej i panuje równowaga w rodzinie.

Sat Nam,

No Comments

Post A Comment

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.