fbpx
Jeśli rodzić, to po duńsku . Jesteś tu mile widziana - Shakti Doula | Joga w ciąży
Pregnancy Yoga, Doula, Healthy pregnancy, fit in pregnancy, exercises for pregnant woman, pregnancy yoga in Copenhagen, doula in Copenhagen Joga w ciąży, ćwiczenia dla kobiet w ciąży, przygotowanie do porodu, szkoła rodzenia
2428
post-template-default,single,single-post,postid-2428,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,cookies-not-set,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-11.2.1513435585,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Jeśli rodzić, to po duńsku

Jeśli rodzić, to po duńsku

Jeśli rodzić, to po duńsku

Uśmiechnięta położna, osobny pokój bogato wyposażony, prywatność, „złota godzina” dla mamy i dziecka, wyluzowani lekarze, spokój i poszanowanie kobiety i jej partnera. Bajka? Wizja z dalekiej przyszłości? Nie. To rzeczywistość małego, skandynawskiego kraju, w którym mieszkam od lat – to duński sposób na poród.

Mnie samej nie było dane rodzić w duńskich standardach, jednak od lat jestem doulą i duńskie szpitale są moim drugim domem. Jestem w samym centrum akcji i szczerze mogę powiedzieć o tym, co widzę. Mogłabym rozpisywać się nad nowoczesnym wyposażeniem oddziałów położniczych i pokoi, w których kobiety rodzą, bo to bardzo ważna sprawa – wpływająca mocno na poczucie bezpieczeństwa u rodzącej. Jednak wolę skupić się na czymś mniej materialnym, a dla mnie najważniejszym – na podejściu do rodzącej kobiety, jej przyszłego dziecka i osób jej towarzyszących.

 1. Kobieto – jesteś u nas mile widziana. Twoja obecność jest dla nas przyjemnością. Dzięki naszej pomocy przyjdzie na świat Twoje dziecko, a my możemy uczestniczyć w tym cudzie wraz z Tobą.
 2. Ty jesteś najważniejsza – my jesteśmy wsparciem dla Twojej naturalnej siły, którą masz, i z której umiesz korzystać.
 3. Szanujemy Cię, dlatego dajemy Ci pełne prawo do decydowania, jak chcesz rodzić. Przecież to Ty znasz swoje ciało, jesteś w nim i czujesz je.
 4. Jeśli potrzebna będzie nasza pomoc, udzielimy Ci jej z pełnym poszanowaniem Ciebie i Twojej wolności.
 5. Wspieramy Cię w tym naturalnym procesie, jakim jest poród waginalny. Jeśli uznasz, że potrzebna jest pomoc w postaci znieczulenia lub zechcesz urodzić poprzez cesarskie cięcie, jesteśmy po Twojej stronie. Zawsze jednak będziemy przypominać Ci o Twojej wewnętrznej mocy i sile, które są zdolne pokonać każdy ból bez wspomagania.
 6. Jesteś pod opieką wykwalifikowanej położnej. To jej pewne i opiekuńcze ręce przyjmą na świat Twoje dziecko. Lekarz ginekolog pozostaje w drugiej linii i pojawia się tylko w sytuacjach wymagających jego interwencji. Nie jesteś chora – jesteś rodząca, więc położna jest najwłaściwszą osobą.
 7. W szpitalu czeka na Ciebie Twój własny pokój i położna oddana tylko Tobie. Zapraszamy Cię do nas w fazie aktywnego porodu – nie ma potrzeby abyś kilkanaście godzin spędzała niepotrzebnie w szpitalu, kiedy możesz być w domu. Twoje miejsce u nas czeka na Ciebie.
 8. Twój partner i doula są u nas mile widziani. Położna wie, jak wielką rolę odgrywa doula w tym wyjątkowym dla Ciebie czasie.
 9. Twój partner będzie odpowiednio przez położną i doulę zaangażowany w proces porodu i pomocy Tobie.
 10. Po porodzie podajemy Ci Twoje dziecko od razu – mierzenie, ważenie i pierwsze badania pozostawiamy na czas późniejszy. Wiemy, jak ważna jest „złota godzina”, kiedy poprzez kontakt „skóra do skóry” wytwarza się więź między Tobą a dzieckiem.
 11. Serduszko dziecka osłuchujemy w czasie, kiedy trzymasz je na sobie, kiedy opada stres towarzyszący wyjściu z powłok Twojego ciała.
 12. Nie spiesz się. Masz 2 – 3 godziny, aby wraz z partnerem i dzieckiem pobyć w pokoju, w którym rodziłaś.

Rozmarzyłaś się? Pamiętaj, że gdziekolwiek rodzisz, masz prawa. A im bardziej jesteś ich świadoma, tym bezpieczniej możesz się czuć. Doula stoi zawsze po Twojej stronie. Potrzebujesz wsparcia? Zaproś doulę do porodu i przeżyj ten czas ze spokojem.

 

Sat Nam,

 

No Comments

Post A Comment

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.