fbpx
Tata przy porodzie, czy jest potrzeby? - Shakti Doula | Joga w ciąży
Pregnancy Yoga, Doula, Healthy pregnancy, fit in pregnancy, exercises for pregnant woman, pregnancy yoga in Copenhagen, doula in Copenhagen Joga w ciąży, ćwiczenia dla kobiet w ciąży, przygotowanie do porodu, szkoła rodzenia
2421
post-template-default,single,single-post,postid-2421,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,cookies-not-set,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-11.2.1513435585,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Tata przy porodzie część 1

tata przy porodzie

Tata przy porodzie część 1

Jeśli oglądałaś komedie „Ojciec panny młodej” albo „9 miesięcy”, to pewnie  pamiętasz sceny z sali porodowej. Pamiętasz je, bo byli tam partnerzy kobiet rodzących, a ich bycie tożsame jest z elegancją słonia w składzie porcelany. Panikują, krzyczą, mdleją, filmują, bledną, zadają pytania z kosmosu, plączą się lekarzom pod nogami – robią wszystko poza jednym – nie pomagają partnerkom. Film filmem, a jak jest w rzeczywistości? Czy dobrze jest mieć partnera przy sobie nawet, jeśli on nie chce? Zmuszać, przekonywać? Czy wybrać jego czy doulę? Czy w ogóle trzeba wybierać?

Mieszkam od lat w Danii, gdzie standardem jest poród rodzinny. Kobieta ma prawo do otoczenia się ludźmi, którzy dadzą jej wsparcie – w zasadzie bez limitu. Może być z nią partner, doula, przyjaciółka, krewna itd. W Polsce za poród rodzinny uważa się tylko towarzystwo męża lub partnera kobiety. Takie rozumienie jest jednak błędne, ponieważ tzw. poród z rodziną daje możliwość uczestnictwa w porodzie także siostry czy matki ciężarnej.

O ile doula wie, jakie są jej zadania przy Twoim porodzie, to partner nie ma o tym zielonego pojęcia. A taka sytuacja jest dla niego podwójnie stresująca, bo jak to mężczyzna – chciałby być potrzebny i czynnie rozwiązywać Twoje problemy. Jeśli więc chcesz mieć koło siebie partnera, który będzie pomocny, to przed porodem powiedz mu wyraźnie, co tam się będzie działo, czego możesz od niego chcieć i jak ma Twoje potrzeby zaspokoić.

Daj mu szansę się z tym zapoznać i przygotować. Możesz mu nawet przygotować listę zadań, tylko omów z nim zakres i sposób ich wykonania.

Od czego zacząć przygotowanie Twojego partnera do roli wspierającego?

  1. Zrób z nim plan porodu. To pomoże mu odnajdować się w poszczególnych etapach.
  2. Uprzedź go, że plan planem, a sytuacja może ulec zmianie – w końcu to życie.
  3. Może wykonywać masaż. Pójdźcie wspólnie na lekcje masażu – niech przygotuje się pod okiem specjalistki.
  4. Może wykonywać akupresurę, po wcześniejszym nauczeniu się metod uciskania odpowiednich punktów w Twoim ciele.
  5. Może przypominać Ci o oddechu.
  6. Może ocierać Ci pot i podawać wodę.
  7. Może być „wzmacniaczem” Twoich próśb i pytań kierowanych do personelu (szczególnie w warunkach polskich).
  8. Może przeciąć pępowinę łączącą Cię z Waszym dzieckiem.
  9. Uświadom mu, że jego obecność, dotyk, opieka pomagają Tobie dostarczać sobie w naturalny sposób najważniejszy przy porodzie hormon – oksytocynę.
  10. Uświadom mu, że najważniejsza dla Ciebie jest jego wspierająca obecność i skupienie się na „tu i teraz” z Tobą.

W Danii te zadania mogą być współdzielone z doulą i też wraz z nią możecie opracować taką listę dla Twojego partnera. Doula w przyjazny acz stanowczy sposób kieruje Twoim partnerem – zabiera z niego i z Ciebie odpowiedzialność za kierowanie porodem.

Jaką jeszcze rolę może pełnić Twój partner w trakcie porodu? O tym przeczytasz w kolejnej części serii „Tata przy porodzie”.

Sat Nam,

 

 

 

 

 

No Comments

Post A Comment

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.